Konta oszczędnościowe – oszczędzaj kiedy chcesz

Gdy zaczynamy myśleć o oszczędzaniu pieniędzy na przyszłość w pierwszej chwili do głowy przychodzi nam ulokowanie środków na lokacie. Jest to oczywiście dość dobry i przede wszystkim bezpieczny sposób lokowania pieniędzy. Jednak wiąże się on z kilkoma obostrzeniami, o których warto wiedzieć. Decydując się na założenie lokaty pożądaną kwotę możemy wpłacić jedynie raz, bez możliwości ewentualnego dopłacania do już pracującego kapitału. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest założenie kolejnej lokaty. Jednak nie wszyscy mają chęci do umieszczania środków na kilku subkontach, wygodniej bowiem trzymać wszystko w jednym miejscu. Alternatywą dla lokat mogą w tym przypadku okazać się konta oszczędnościowe.

Dlaczego konta oszczędnościowe?

Najlepsze konta oszczędnościowe niewiele ustępują, a czasami wręcz dorównują solidnym lokatom. Mają ponadto nad nimi jedną zasadniczą przewagę – brak ograniczeń odnośnie wkładu oraz okresu oszczędzania. Oznacza to ni mniej ni więcej – pełną swobodę w dokonywaniu wpłat i wypłat z tego typu rachunku. Najlepsze konta oszczędnościowe charakteryzują się bowiem tym, że można wpłacać na nie dowolne kwoty, w dowolnym czasie. W razie zaistnienia potrzeby wypłaty, można również i tej operacji dokonać bez żadnych konsekwencji. Najlepsze konta oszczędnościowe potrafią również zapewnić całkiem dobre zyski, szczególnie jeśli w grę wchodzą nowe środki. Jeśli po raz pierwszy zakładamy tego rodzaju produkt – wtedy bank może przyznać nam w ramach promocji lepsze od standardowego oprocentowanie.

Może przekona Cię także ten wpis – Czy warto założyć konto oszczędnościowe?

Jak z nich korzystać?

Korzystając z najlepszych kont oszczędnościowych możemy więc zdywersyfikować sposoby pomnażania środków. Możliwości jest kilka. Większe kwoty można przeznaczać na założenie dobrze oprocentowanej lokaty, mniejsze kwoty można z kolei odkładać na koncie oszczędnościowym jako swoisty bufor bezpieczeństwa w razie wystąpienia niespodziewanego wydatku. Takie podejście ma jeden zasadniczy plus. Podejmując środki z konta oszczędnościowego możemy to zrobić całkowicie bezpłatnie, nie ma zatem konieczności zrywać lokaty, czyli podstawowy depozyt na lokacie nadal pracuje, nadal generuje zyski – zapasowy z kolei, znajdujący się na koncie oszczędnościowym można uzupełnić w dowolnej chwili.

W dysponowaniu swoimi pieniędzmi warto wykazywać się zatem sprytem, starając się zabezpieczyć na wypadek nieplanowanych sytuacji, wydatków, które mogą nas zaskoczyć, rzeczy na które nie mamy wpływu. Los potrafi być czasem przewrotny, dlatego też skupianie całego kapitału w jednym miejscu nie jest zbyt dobrym pomysłem. O wiele lepiej uformować z niego nieco mniejszą poduszkę finansową, którą ulokujemy właśnie na koncie oszczędnościowym. Jeśli wszystko będzie przebiegać zgodnie z planem możemy systematycznie dokonywać na ów rachunek drobnych wpłat, powiększając tym samym kapitał poduszki finansowej. Jeśli wystąpi potrzeba dokonania jakiejkolwiek wypłaty – możemy to zrobić na podobnej zasadzie, bez potrzeby likwidowania konta oszczędnościowego, które może spokojnie dalej pracować, nawet jeśli zostanie na nim stosunkowo niewielka kwota.

Jakie konto oszczędnościowe wybrać – może to w Getin Banku?

Jeśli nie jesteś przekonany do konta oszczędnościowego, może przekona Cię ta reklama Getin Banku. Swoją drogą, konto oszczędnościowe w Getinie ma już 2,7%. Jest to najlepsza oferta dla osób chcących ulokować powyżej 50 tys. PLN na dobry procent.