Najlepsze lokaty – czyli jak oszczędzać z głową

Warto wiedzieć, że zgodnie z prawem bankowym, lokata to także w pewnym sensie konto bankowe – http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19971400939&type=3. Nie ulega wątpliwości fakt, iż najważniejszym parametrem na jaki powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze lokaty, na którą ulokujemy swoje środki jest oprocentowanie. Zależność w tej materii jest bardzo prosta – im wyższe oprocentowanie lokaty tym większy końcowy zysk. Nie sztuka więc podjąć decyzję o ulokowaniu środków, sztuka zrobić to w sposób mądry, korzystając jedynie z najlepszych w danym momencie opcji.

najlepsze lokaty

Jakie są najlepsze lokaty?

Najlepsze lokaty w chwili obecnej potrafią nam zagwarantować oprocentowanie w okolicach (lub nawet powyżej) 3% w skali roku – zobacz aktualne oprocentowanie lokat. Wiele zależy w tej kwestii od pewnych zmiennych. To czy mamy do czynienia z nowym klientem i nowymi środkami, czy z dotychczasowym. Część banków specjalizuje się również w wypuszczaniu co jakiś czas lokat promocyjnych. Przy spełnieniu bardzo prostych warunków można cieszyć się bardzo dobrym, ponadprzeciętnym oprocentowaniem i to nawet w przypadku bardzo dużych wkładów. Najlepsze lokaty to zresztą nie tylko te, które przynoszą największy zysk w długiej perspektywie czasowej. To również i te, które potrafią sprostać indywidualnym oczekiwaniom konsumenta.

Dla jednego najlepszą lokatą będzie bowiem taka na 12 miesięcy bądź dłużej, dla innego natomiast na 3-4 miesiące, nie dłużej. Najlepsze lokaty jest to zatem pojęcie względne gdyż różni konsumenci mają różne potrzeby. Oprocentowanie jest oczywiście parametrem najistotniejszym. Jednak trzeba pamiętać, że część osób woli inwestować na krótkie okresy np. ze względu na zbliżający się duży zakup, na który środki z lokaty mają być przeznaczone. Inni klienci cenią sobie z kolei możliwość zerwania lokaty przed deklarowanym terminem bez utraty odsetek. Istnieją banki które posiadają w swoich ofertach tego rodzaju produkty, zatem dla każdego znajdzie się coś dobrego – parafrazując znane powiedzenie. Chcąc oszczędzać z głową warto sobie odpowiedzieć już na samym początku na te podstawowe pytania by określić parametry, którymi powinna się charakteryzować idealnie skrojona dla nas lokata.

Gdzie znaleźć najlepsze lokaty?

Bardzo pomocny w tym przypadku będzie również internet, dzięki któremu możemy szybko sprawdzić jakie lokaty są obecnie dostępne na rynku. Wiele branżowych portali, czy blogerów udostępnia specjalne porównywarki lokat, które w oparciu o podane przez nas parametry przygotowują zestawienie najodpowiedniejszych dla nas lokat. W dzisiejszych czasach nie ma już nawet potrzeby fatygować się bezpośrednio do banku bowiem wszystko możemy załatwić zdalnie.

Zobacz ten ranking lokat.

Wiele banków umożliwia założenie lokaty online co powoduje, że decyzję o wyborze konkretnej opcji możemy podjąć w dowolnym momencie. Nie ma już bowiem potrzeby brania wolnego w pracy specjalnie na poczet wizyty w banku. W dobie powszechnej informatyzacji coraz więcej spraw da się załatwić bez wychodzenia z domu. Coraz więcej ludzi z tego rozwiązania korzysta oszczędzając nie tylko czas, ale i pieniądze, które trzeba byłoby przeznaczyć chociażby na paliwo czy bilet aby dotrzeć do banku. Nie wspominając już o straconym dniu urlopu. Dzisiaj można z powodzeniem tego typu komplikacji uniknąć.